Grafika przedstawia kibiców reprezentacji Polski, która zagra na Euro 2021.

Szeroka kadra na Euro 2021. Kogo powołał Paulo Sousa?

Znamy szeroką kadrę reprezentacji Polski na Euro 2021 które odbędą się finalnie w 2021 roku. W poniedziałek 17 maja 2021 roku Paulo Sousa powołał szeroką kadrę na zbliżające się Mistrzostwa Europy 2020. Na Euro 2021 pojedzie finalnie 26 zawodników. Na liście zabrakło m.in. Krzysztofa Piątka, czy też Krystiana Bielika, którzy leczą kontuzję. Na liście rezerwowej znalazł się z kolei Kamil Grosicki. W porównaniu do ostatnich Mistrzostw Europy selekcjonerzy będą mogli skorzystać z trzech zawodników więcej niż przy okazji ostatniego turnieju w Rosji. Co więcej, w ofercie Fuksiarz.pl są już dostępne kursy i zakłady na Euro 2020/2021. Zanim jednak obstawisz, sprawdź, na kogo postawił Paulo Sousa podczas zbliżającego się turnieju. 

Kadra Polski na Euro 2021

Paulo Sousa 17 maja 2021 roku ogłosił szeroką kadrę Polski na Euro 2021. Niektórych może zdziwić fakt, że podana przez selekcjonera lista składa się aż z 27 nazwisk  — nie ma w tym jednak nic niepokojącego. Powołaną kadrę zasilił dodatkowo Radosław Majecki. Młody bramkarz AS Monaco powołany został jednak tylko na zgrupowanie przed turniejem, by nabrać więcej piłkarskiego szlifu. 

Selekcjoner reprezentacji Polski, podkreślił na konferencji prasowej, że zawodnicy byli bacznie obserwowani na zgrupowaniach, jak i w swoich klubach. Sousa określił listę powołanych, jako możliwie najlepszą decyzję, jaką wraz ze sztabem mógł podjąć. Trener stwierdził również, że ma nadzieję, że reprezentacja osiągnie wiele i wszyscy Polacy będą mogli być dumni z wyniku. 

Bramkarze 

Jeśli chodzi o decyzję powołania bramkarzy, nie było wątpliwości, że pierwsze dwa miejsca przypadną Wojciechowi Szczęsnemu i Łukaszowi Fabiańskiemu. Szczęsny jest podstawowym bramkarzem Juventusu Turyn i od lat pokazuje, że znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Łukasz Fabiański z kolei jest jak wino — im starszy, tym lepszy. Mimo ogromnego doświadczenia Fabiański z ogromnymi efektami strzeże bramkę West Hamu, który stał się prawdziwą rewelacją tego sezonu w Premier League. Bramkarzem nr 3 został Łukasz Skorupski reprezentujący barwy włoskiej Bolonii. 

Obrońcy

Wśród obrońców znaleźli się oczywiście: Jan Bednarek (Southampton), Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) i Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa). Po fantastycznym sezonie w Barnsley szansę, aby ponownie pokazać się w reprezentacji, otrzymał Michał Helik z Barnsley, mającego szansę na awans do Premier League. Kredyt zaufania dostał także Paweł Dawidowicz z Hellas Werona, Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań) oraz 20-letni Kamil Piątkowski, który niebawem zmieni barwy ekipy Raków Częstochowa na Red Bull Salzburg.  

Pomocnicy

Głównym punktem linii pomocy będzie fenomenalnie dysponowany w tym sezonie Piotr Zieliński, który reprezentuje barwy włoskiego Napoli. W drugiej linii znajdzie się także kilku reprezentantów ligi angielskiej. Zielińskiego wspomoże Mateusz Klich (Leeds United), Jakub Moder (Brighton), Przemysław Płacheta z Norwich City, które awansowało do najwyższej klasy rozgrywkowej oraz Kamil Jóźwiak z Derby County, które wywalczyło utrzymanie w Championship. Dodatkowo wśród kadry pomocników znajdzie się filar środka pola Lokomotiwu Moskwa — Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty (Torino), Przemysław Frankowski (Chicago Fire) oraz Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin). 

Napastnicy 

Będąc przy napastnikach ciężko nie zacząć od kapitana naszej reprezentacji — Roberta Lewandowskiego. “Lewy” jest największą nadzieją Polaków na sukces podczas Euro 2021. Jego kunszt piłkarski ma doprowadzić naszą drużynę do sukcesów. Oprócz Lewandowskiego ofensywę Polski tworzył będzie Arkadiusz Milik, który coraz lepiej prezentuje się we francuskiej Marsylii, Karol Świderski z Paok Saloniki oraz Jakub Świerczok reprezentujący Piast Gliwice. 

Lista rezerwowa

W razie niedyspozycji, któregoś z powołanych zawodników Paulo Sousa powołał specjalną listę rezerwowych na Mistrzostwa Świata 2020. Znajduje się na niej Robert Gumny (FC Augsburg), Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa) oraz Kamil Grosicki, który do niedawna był jedną z kluczowych postaci w kadrze reprezentacji Polski. 

Których polskich piłkarzy zabraknie na Euro 2021?

Wiadomo już, że na Euro 2021 nie zobaczymy strzałów z rewolwerów. W jednym z ostatnich spotkań Bundesligi urazu kostki nabawił się Krzysztof Piątek. Przez problemy zdrowotne udział w Mistrzostwach Europy jest również nieosiągalny dla Arkadiusza Recy. Z dużo dłuższym wyprzedzeniem trener Sousa, jak i kibice byli świadomi nieobecności Jacka Góralskiego, oraz Krystiana Bielika, którzy nabawili się poważnych kontuzji, wymagających długiej rehabilitacji. Choć piłkarze otrzymali wiele słów wsparcia w mediach społecznościowych, ciężko opisać ich rozgoryczenie, w momencie, kiedy nie mogą wspomóc swoich kolegów i reprezentować swojego kraju w tak prestiżowym turnieju. 

Sparingi przed ME 2020 i ostatecznie powołana kadra 

Ostateczny termin na zgłoszenie 26-osobowej kadry Polska ma do 1 czerwca. Do tego momentu selekcjoner naszej reprezentacji ma czas na finalne roszady. Ciężko jednak spodziewać się niewymuszonych zmian, w momencie, kiedy Paulo Sousa określił powołanych zawodników, jako możliwie najlepsze opcje. Zanim jednak Polacy rozpoczną przygodę z Euro 2021, czekają ich dwa spotkania sparingowe. 

  • Pierwszy sparing przed Euro 2021: 1 czerwca 2021 roku z Rosją (Wrocław) 
  • Drugi sparing przed Euro 2021: 8 czerwca 2021 roku z Islandią (Poznań)

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar